Staw skroniowo-żuchwowy
Iława
Zaburzenia funkcji stawu skroniowo-żuchwowego (SSŻ) stanowią dolegliwość powszechną, dotykającą 20-40% ludzi. Symptomy obejmują ból w stawach, bóle głowy, trzaskanie w stawach, ograniczenie lub niemożność otwarcia ust, wśród innych. Zaciskanie zębów może prowadzić do szeregu komplikacji lokalnych i ogólnosystemowych w aparacie żucia, jak również wpływać na kręgosłup. Nadmierne napięcie mięśniowe lub ich niezrównoważone działanie (np. skurcz jednostronny mięśnia skrzydłowego bocznego) jest często przyczyną bólu u pacjentów oraz najczęściej prowadzi do przemieszczenia dysków stawowych.
Jeśli odczuwasz ból mięśni szczękowych lub głowy po przebudzeniu, może to wskazywać na parafunkcje, które powodują ścieranie zębów. Siła działająca na powierzchnie żujące u osób dotkniętych tym problemem może być do dziesięciokrotnie wyższa niż podczas normalnych procesów żucia, co może skutkować poważnymi uszkodzeniami zgryzu, a nawet zniszczeniem kości otaczającej zęby i tkanki dziąsłowej. Parafunkcje zwarciowe i niezwarciowe mogą prowadzić do bólu lub utraty zębów, a w niektórych przypadkach do częściowego ścierania się zębów. Innym poważnym skutkiem parafunkcji są uszkodzenia stawów skroniowo-żuchwowych.
Staw skroniowo-żuchwowy jest jedynym ruchomym połączeniem w obrębie czaszki i jednym z najbardziej aktywnych stawów w ciele, używanym intensywnie podczas jedzenia, mówienia, śpiewania, żucia gumy, ziewania, zaciskania zębów i innych czynności.
Objawy zaburzeń stawu skroniowo – żuchwowego:
Dyskomfort mięśni odpowiedzialnych za ruchy otwierania i zamykania jamy ustnej.
Problemy z pełnym otwieraniem ust.
Bóle głowy oraz okolicy szyjnej.
Zjawiska takie jak klikanie i skrzypienie w okolicy żuchwy.
Ból podczas gryzienia twardych produktów spożywczych.
Uciążliwości bólowe w rejonie uszu.
Nadmierne łzawienie lub ból w obszarze wewnętrznego kącika oka.