Ortodoncja
Iława

Oferujemy profilaktykę i leczenie wad zgryzu oraz wad szczękowo- twarzowych u osób dorosłych, dzieci i młodzieży, zapewniając naszym pacjentom piękne i proste zęby. Terapie ortodontyczne wpływaja nie tylko na właściwe stosunki międzyzębowe (proste i równe zęby), lecz również na zachowanie proporcji dolnego i środkowego odcinka twarzy.

Wady zgryzu leczymy za pomocą aparatów na zęby – ruchomych lub stałych. Ruchome aparaty ortodontyczne stosujemy najczęściej u dzieci między 4 a 12 rokiem życia w trakcie wymiany zębów mlecznych na stałe. Rozwiązanie takiego typu opiera się na różnego rodzaju płytkach jedno lub dwu szczękowych wykonanych z akrylu z metalowymi elementami typu śruby, klamry, łuki z drutu. Aparat ruchomy można wykonać z akrylu w różnych kolorach z dodatkiem brokatu lub np. obrazka wybranego przez dziecko. Aparat ortodontyczny tego typu noszony jest w nocy oraz w większej części dnia. Wyjmujemy go do jedzenia, mycia zębów oraz w trakcie uprawiania sportów.

Najnowocześniejszą metodą leczenia wad zgryzu, a jednocześnie alternatywą dla widocznych zamków są przezroczyste szyny Invisalign

Aparaty stałe stosujemy najczęściej u młodzieży oraz u dorosłych. Zakładanie aparatu polega na przymocowaniu zameczków do powierzchni zębów specjalnym klejem. Aparat na zęby z metalowymi zameczkami jest bardziej widoczny. Aparat estetyczny to zameczki porcelanowe (w kolorze mlecznym) lub wykonany z syntetycznego szkła szafirowego (przeźroczysty). W trakcie wizyt co 4-5 tygodni ortodonta mocuje do zamków łuki metalowe Aparaty estetyczne są mało widoczne lecz nieco droższe niż metalowe, dlatego najczęściej wybierają je osoby dorosłe, aktywne zawodowo.

Stałe aparaty na zęby wymagają szczególnego traktowania oraz wzmożonej higieny: nie należy jeść bardzo twardych oraz klejących pokarmów np. orzechy, cukierki toffi itp.(raczej miękkie rozdrobnione) należy myć zęby co najmniej 3 razy dziennie (optymalnie po każdym posiłku) miękką bądź średnio twardą szczoteczką najlepiej przystosowaną do uzębienia z aparaturą.

Czas leczenia uzależniony jest od rodzaju wady zgryzu, zastosowanego rodzaju aparatu ortodontycznego oraz od współpracy z pacjentem. Średnio wynosi od 1,5 do 2,5 roku. Po zdjęciu aparatu stałego następuje faza retencji czyli stabilizacji przesuniętych zębów. Faza ta wymaga noszenia płytek retencyjnych wykonanych z akrylu (kolor do wyboru) w początkowym okresie przez 24 godziny na dobę (oprócz posiłków i mycia zębów). W późniejszym okresie zakładany jest tzw. retainer czyli delikatny drucik na zęby w odcinku przednim mocowany specjalnym klejem. Na noc w dalszym ciągu płytki retencyjne. Okres stabilizacji trwa co najmniej tyle ile trwało leczenie ortodontyczne a czasem dłużej. Pacjent podczas leczenia i po jego zakończeniu cały czas pozostaje pod kontrolą lekarza oraz asystentki ortodontycznej.

Zdrowy zgryz to:

  • Poprawa estetyki uśmiechu
  • Poprawa estetyki rysów twarzy
  • Poprawa samopoczucia
  • Podniesienie samooceny
  • Sprawienie, że chcemy się uśmiechać